Kandidater

Her kan du se de opstillede kandidater

Stemmeseddelforlæg til kommunalbestyrelsesvalget den 16. november 2021 i 851 Aalborg Kommune

A. Socialdemokratiet

Thomas Kastrup-Larsen
Lasse Frimand Jensen
Lisbeth Lauritsen
Nuuradiin Hussein
Søren Kusk
Rosa Sulaiman
Helle Frederiksen
Mette Ekstrøm
Michael Mansdotter
Tobias Bøgeskov
Susanne Talbot
Monika Fredriksson
Susi Bolander
Henrik Hyldig Nielsen
Henrik Nielsen
Bjarne Sørensen
Evald Lange Rise
Mads Klug
Bjarne Jensen
Michael Rosenmeyer
Dennis Charles Hansen
Ali Darvishani
Martin Nymann
André Osnes
Søren Parbæk

B. Radikale Venstre

Jes Lunde, Halkær
Daniel Nyboe Andersen, Aalborg
Heidi Holler, Aalborg SV
Jens Chr. Møller, Aalborg
Marianne Mulle Jensen, Gistrup
Niels Mølgård, Nørresundby
Anders Hind, Vodskov
Frederik Asgeir Berg, Aalborg
Keld K. Kvist, Lindholm
Jakob Prins, Aalborg
Jan Skrubbeltrang, Aalborg
Theis Michelsen Nielsen, Aalborg SØ
Philip Tarning-Andersen, Aalborg

C. Det Konservative Folkeparti

Morten Thiessen, Hasseris
Vibeke Gamst, Aalborg
Dianna Christina Pedersen, Aalborg
Michael Folkersen, Restrup Enge
Sofie Svendsen, Aalborg
Thomas Hust, Nørresundby
Peter Brix, Aalborg
Erik Nicolaisen, Gug
Lotte Finck, Gistrup
Lotte Nielsen, Aalborg
Søren Faurholt, Tylstrup
Michael Thorvig, Aalborg
Thorkil Jensen, Gug
Henriette Søvind, Aalborg
Linett Reichstein, Aalborg Øst

D. Nye Borgerlige

Rikke Pedersen, Nibe
Torben Mørk, Aalborg
Sysser Nørholm, Vodskov
Marianne Nørtoft, Ferslev
Karsten Sørensen, Hals
Christian Mortensen, Restrup Enge
Nikolaj Schultz, Vejgaard
Daniel Palsgaard, Vodskov
Frederik Meyer Johannesen, Aalborg

F. SF - Socialistisk Folkeparti

1. Peter Larsen, Aalborg
2. Jane Østergaard, Aalborg
3. Astrid Budolfsen, Aalborg Øst
4. Thomas Kjeldsen, Vejgaard
5. Marlene Andersen, Gug
6. Jytte Birk Sørensen, Vodskov
7. Benjamin Risager Jørgensen, Aalborg
8. Katie Alexandra Pedersen Henshaw, Aalborg
9. Benjamin Mikkel Schou, Nørresundby
10. André Dupont, Aalborg
11. Asbjørn Christensen, Aalborg

G. Veganerpartiet

Wickie Holm

I. Liberal Alliance

Sólbjørg Jakobsen, Vestbjerg
HP Beck, Aalborg
Christian Wagner, Aalborg
Michel Thrysøe, Nørresundby
Ronny V. T. Christiansen, Lindholm
Michelle Dahl, Vestbjerg
Kenneth Skatka Hammer, Aalborg Øst
Simon Schøler, Aalborg
Bente Vestergaard Møller, Aalborg
Torbjørn Nygaard Christiansen, Aalborg SØ

K. Kristendemokraterne

Jesper Veiby
Kristian B. Nielsen
Peter Øhrstrøm
Christina Frost
Peter Solidum

L. Danmarks Vision

1. Per Pallisgaard Nielsen
2. Marianne Aagaard
3. Henriette Nielsen

N. aalborg DeFekt

Ole Letort, Aalborg

O. Dansk Folkeparti

Kristoffer Hjort Storm
Ole Risager
Anne Mette Mortensen
Johnny Christensen
Jørgen Svenstrup
Mogens Andersen
Nicole Winther
Thure Barsøe-Carnfeldt
Mads Sahl Torjusen

R. Kommunistisk Parti

1. Jonathan Zacho Bruun, Nørresundby
2. Connie Trudslev, Valsted
3. Ester Christiansen, Vejgaard
4. Mathias Hjort Jensen, Nørresundby
5. Katrine Bregner Bromer, Nørresundby

T. Trafikalt Folkeparti

Anders Wested

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Jan Nymark Thaysen, Kongerslev
Daniel Borup, Aalborg
Maja Torp, Aalborg
Claus Nørgaard Poulsen, Gistrup
Marianne Berg Eisenhardt, Aalborg
Mikael Simonsen, Hals
Glenn Holland, Storvorde
Peter Lindholt, Vodskov
Ole Friis, Aalborg
Torben Froberg Poulsen, Nibe
Anita Vivi Lilholt, Tylstrup
Caroline Møller, Aalborg
Søren Meier Jensen, Nørresundby
Ole Nør Pedersen, Nibe
Hanne Fjeldsø Greve, Gistrup

Æ. Frihedslisten

Brian Dahl, Gug
Kim Velf, Nørresundby
Michael Kastis, Gandrup

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

1. Per Clausen, Aalborg
2. Anna Aaen, Vaarst
3. Lasse P. N. Olsen, Nørresundby
4. Rosalina Svane Schmidt, Aalborg
5. Maria Asha H. Boelsmand, Aalborg
6. Morten Guldhammer, Gug
7. Zeinab Ali, Aalborg SV
8. Hanne Sørensen, Aalborg Øst
9. Bente Schmidt Nielsen, Nørresundby
10. Asghar Azizi, Aalborg
11. Mia Bønløkke Thomsen, Vejgård
12. Ezra Lundtoft Thomsen, Lindholm
13. Josephine Pagani, Aalborg
14. Anders Lundkvist, Klarup
15. Casper Knudsen, Nørholm
16. Stine Ry Andersen, Aalborg
17. Jens Svarre-Ankjær, Aalborg Øst
18. Susanne Flydtkjær, Aalborg
19. Emilie R. Søndergaard, Aalborg
20. Nicolaj Schaumann, Hals
21. Lene V. Mikkelsen, Vodskov
22. Victor A. Holmfort, Aalborg Øst
23. Astrid Gravgaard Hald, Aalborg SV
24. Jørn Madsen, Aalborg Ø
25. Ina Froberg, Aalborg
26. Jan Rothmann, Gistrup
27. Morten B. Kristensen, Godthaab
28. Anja Kaptain, Vejgaard
29. Michael Levisen Nielsen, Aalborg Øst
30. Kristina Gammelgaard-Larsen, Aalborg
31. Vibe Sørensen, Aalborg Øst
32. Lotte Falk, Aalborg
33. Flemming Gade, Aalborg
34. John Ørtoft, Vejgaard

Å. Alternativet

Jens Harder
Mikkel Larsson